Boks Savunma Teknikleri Nelerdir

Günümüzde en iyi savunma sporlarından biri olan boks 5000 yıllık tarihe sahip olup olimpik spor dallarından birisidir. Boks’da bir çok savunma teknikleri vardır; bu teknikler arasında en önemli olanı ise darba almadan darbe atmaktır. Karşılaştığınız rakibinize karşı vuruşlarını boşa çıkartıp etkin bir güç kullanmadan kendinizi savunabileceğiniz bu spor dalı günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır.Boks savunma teknikleri ise dört bölümde gerçekleşir. Bu bölümler;

  1. Boksta Eskiv Tekniği; Rakibiniz ile yakın mesafedeki karşılaşmalarımızda karşı tarafın size karşı uyguladığı etkin ve sert kroşe vuruşlarına karşı U şeklinde gelen darbenin tersine doğru eğilerek rakibinizin atağını boşa çıkartma tekniğidir. Bu şekilde vuruşlarda rakibinizin saldırı ataklarını boşa çıkartarak kondisyonunu’da düşürebilirsiniz. Bu sebepten dolayı Boksta Eskiv tekniği rakibinize karşı yakın mesafede yapılmaktadır.
  2.  Boksta Fend (aldatma) Tekniği; Boksta fend tekniği rakibinize karşı verdiğiniz mücadelelerde, rakibinizin size karşı nasıl atak gerçekleştireceğini, hangi vuruşlarda çıkacağını belirterek rakibinizi av haline getirdiğiniz savunma tekniğidir. Fend savunma tekniği ile rakibinizin vuruşlarını takip ederek ve yöneterek ring’de mücadelenin patronunun siz olduğunuzu gösterebilirsiniz.
  3.  Boksta Parat Tekniği; Boksta parat tekniği genelde kısa boylu ve kilolu boksörlerin kullandıkları tekniklerden birisidir. Boksta parat yapmak rakibin darbelerini ellerinizle veyahut dirseklerinizle bloke edip çelmeye denilir. Uzun kollu boksörlerin yapacağı sert vuruşlara karşı parat kullanılarak içe girmeye yarayan etkin tekniklerden birisidir.
  4.  Boksta Ayak Oyunları İle Yapılan Savunma Tekniği; Boks spor dalında en temel eğitimlerden biriside duruşlar ve danstır. Boks yapan bir kişinin esnek ve hareketli olması gerekir. Esnek bir boksör rakibine karşı ayak oyunları yaparak alabileceği sert vuruşlardan rahatlıkla kurtulabilir.Boksta ayak oyunları ile savunma rakibin etrafında hiç durmadan sürekli sola sağa dönerek yarım daireler çizip rakibin aklını sürekli bir yöne çekmek ve onu artık bezdirerek uyutup aniden rakibin beklemediği bir anda ona atak yapmaktır.
    NOT: Boks spor dalı kişinin kendine karşı öz güveninin yükselmesi rakiplerinize karşı ilk olarak atak ve saldırıdan ziyade savunma sporu olarak bilinir. Kurumumuzda yer alan Milli Antrenörlerimiz ile siz değerli spor severler Boks Sporunun inceliklerini ve tekniklerini öğretmeye hazırız.