Boksta Atak Nasıl Yapılır

Boksta atak nasıl yapılır; boksta atak rakibine karşı sürekli vuruş yaparak puan elde etmek için yapılan saldırı tekniğidir. Rakibine karşı hızlı atak yaparak bu vuruş ile puan fazlalığı elde edip galip gelme şansınız çok yüksek olur. Ringe çıkan tarafların sergilediği taktikler ve savunma atak gibi saldırılar aslında maçın seyrini gösterir. Boks maçında atak yaparak hem seyircinin hemde hakemlerin size karşı bakış açılarını değiştirerek çıktığınız ringde üstünlüğün kimde olduğunu bu şeklide gösterebilirsiniz.Boksta iki çeşit atak tekniği vardır bu yazımızda sizlere rakibinize karşı nasıl atak yapacağınızı anlatacağız.

Boksta Çift Atak Nasıl Yapılır?

Boksta çift atak rakibine karşı ilk atak tekniğini sergiledikten sonra bu ataktan kurtulan rakibine boşluk vermeden ikinci atağı sergilemektir bu tekniğe çift atak tekniği denir. rakibiniz karşısında ilk atağı sergiledikten sonra sizden kurtulduğunu hisseden rakip beklemediği bir anda ikinci atağı yapmanız halinde oldukça etkilenir ve bu saldırı tekniği aslında maçın seyrini değiştirir. İkinci atağa uğrayan sporcu ardı ardına aldığı darbeler ile nakavt olma şansı çok yüksek olur.

Boksta Kontra Atak Nedir ve Nasıl Yapılır?

Boksta kontra atak tekniği adından belirtildiği gibi kontrollü atak tekniğidir. Müsabaka sırasında rakibinizin ringde sergilediği tekniğe göre sizinde kafanızda oluşturacağınız saldırı tekniğine kontra atak denir. Boksta kontra atak  karşılaşma esnasında rakibinizin zayıf noktasını belirledikten sonra kafada önceden kurulan oyuna göre rakibe saldırmaktır. Rakibi kandırarak ona istediği yumruğu attırarak ve ona göre bir savunma yapmaya da denir. Savunma sonrasında rakibe istediği darbeleri rahatça vurarak rakibinizi gafil avlayabilirsiniz. Bu saldırı tekniğine boksta kontra atak tekniği denilmiştir.

Boksta Çift Atak ve Kontra Atak Teknikleri

Boksta çift atak ve kontra atak ringde karşılaştığınız rakibinizi hızlı ve şaşırtıcı atak teknikleriniz ile mağlup edebilirsiniz. saldırı atağında bulunan bir boksörün unutmaması gereken bir husus vardır oda kontrollü atak yapmasıdır, atak yaparken vereceğiniz bir boşluk rakibinizden alacağınız sert bir darbeye maruz kalmanızı sağlayabilir. Boks maçında en önemli saldırı aslında rakibinizin karşısında dans ederek dönmeniz dir. Bu hareketiniz rakibinizi şaşırtarak ters atak yapmanızı sağlar ve rakibinizin beklemediği bir anda saldırıya geçmenizi sağlayacaktır.

Boksta Ferdi Atak nedir ? Nasıl tespit edilir

Boksta ferdi atak bir boksörün en iyi yaptığı vuruşlarından oluşan en az 2’li ,en fala 4’lü vuruşlardan meydana gelir,ferdi atağın amacı, maça veya normal hayatta hep vurmaya hazır olduğu yumruk kombinasyonudur bu vuruşlar en Hızlı ve en Kuvvetli vuruşlardan oluşmalıdır ferdi atak bir sporcunun kendi silahı olarak da düşünülebilir ,Ferdi ataklar sporcuya özel 1 veya 2 ferdi atak olabilir, Elit sporcular genelde 2 veya 3 ferdi atak tercih ederler sporcu ferdi atağı belirlerken kendi fiziksel özelliklerini de göz önüne almalıdır kısa ise daha içeri girebilecek rakibine yaklaşabilecek kombinasyonlar tercih etmelidir,yine uzunsa rakibi uzak tutacak vuruşlar seçmelidir eğer 2’li vuruş ferdi atağımız olacaksa bunlardan biri hızlı diğeri kuvvetli olmalıdır eğer ikisini de kuvvetli vurulursa boksörün hızını azaltacaktır.ferdi atakları her seviyede boksör yapabilir böylece kendini daha iyi tanımaya en iyi vuruşları geliştirmeye yardımcı olacaktır.ferdi ataklar gölge boksu,kum torbası ve model çalışmalarla gelişir..