Boksta Ayak Hareketleri Nasıl Olur

Boksta ayak hareketleri; Boks dersine başlayacak bireylerin ilk alacağı derslerden biriside boksta ayak hareketleridir. Boksta ayak hareketlerin boksörün solak yada sağak ise durumuna göre duruş tarzı belirlenir. Solak bir boksör sağ ayak önde sol ayak arkada omuz hizası genişliğinde durarak gardını almalıdır. Sağak bir boksör ise tam tersi olacak şekilde sol ayak önde sağ ayak arkada açıklık omuz genişliğinde olacak şekilde gardını almalıdır. Boksta duruşlar önemlidir rakibine karşı dik ve sağlam bir şekilde gard alan boksör deneyimini de duruşunda gösterebilir. Boksta rakibinize karşı yumruk atmaktan ziyade en önemli atak duruşlarımız olacaktır. Dengeli ve doğru bir duruş ile rakibinize karşı yapacağınız atak ve vuruşlarımız sağlam bir duruşa dayalı olmaktadır. Bunun için dengeli duruşlar ve ayak hareketlerini doğru bir şekilde öğrenmemiz gerekir.Bu makalemizde sizlere boksta ayak duruşlarını madde madde anlatacağız.

1- Boks sporuna başlayacak bireyin ilk olarak vuruşlarda hangi elini ve hangi ayağını aktif olarak kullanacağı sorulur.

2- Sporcumuz eğer sağ eliniz kullanıyor ise düz gard sol elini kullanıyor ise ters gard alması sağlanır.

3- Boksör sağ elini kullanıyor ise sol ayak önde gard pozisyonu alır, Sol elini kullanıyor ise sağ ayak önde olacak şekilde gardını alır.

4- Ayak istikametleri belirlendikten sonra dengeli bir duruş için ayakların omuz genişliğinde olacak şekilde açık olması gerekir. Ayak uçları ise ileri bakacak şekilde pozisyon alınır.

5- Duruşlardan sonra esnek hareketler ederek önde olan ayağımız 15 cm ileri esneyerek arkadan gelen ayağınızda ona göre mesafesini koruyarak ilerlemeye başlar.6

6- Boksta duruşlarımızı bu şekilde ayarladıktan sonra ileri geri sağa sola dönüşler ile manevra yaparak vücudunuzu esnek ve dengeli bir şekilde hareket ettirebilirsiniz.

Unutmamalıdır ki dengeli bir duruş sağlam bir vuruşun destekçisi olacaktır. Bunun için alacağınız ilk eğitimde duruşları iyi kavramalı ve ona göre vuruş tekniklerimizi geliştirmeliyiz.