Boks Bandajı nasıl sarılır

BOKS TA BANDAJ NASIL SARILMALI

Boksta bandaj nasıl sarılır; Boks sporuna başlayan sporcu adaylarının ilk öğrendiği tekniklerden biriside bandaj sarımı dır. Bu ders bir sporcu için en önemli derslerden biri olup ve bir çok sporcunun da halen hatalı bandaj sarımı yaptıklarını bilmelerini isteriz. Bu yazacağımız makalede siz değerli sporcularımıza video ile de anlatım yaparak bandajın nasıl sarıldığını göstereceğiz.

Boks Bandaj özellikleri; Boks, Kick Boks, Wushu, Muay Thai gibi spor dallarında sporcuların baş parmaklarının zarar görmemesi için sarılan 3 ve 5 metrelik bandajlar dır. Boksta el bandajı boks eldiveni içinde sporcuların vuruş hacmi genişlediği için eldiven içerisinde parmaklarınız zarar görmesi muhtemel durumlardan birisidir. hatta bandaj sarmadan eldiven giyerek bir müsabakaya çıkan sporcunun parmaklarının kırıldığı da bilinmektedir.

Amatör sporcular 3.5 metre uzunluğunda bandaj kullanırken profesyonel sporcular 5 metre uzunluğunda bandaj kullanırlar. Bu bandaj uzunluğu sporcuların aslında deneyimiyle ilgili değildir. Profesyonel bir sporcu her zaman tedbirli bir şekilde uygun teçhizatlar ile müsabakaya çıkar. Günümüzde ise belirttiğimiz ölçüde bandajlar bulunmaktadır.

Boksta El Bandaj Sarımı; Bandaj sararken sporcuların hassas bölgelere göre kat sayısını artırarak sarmaları gerektiğini bilmeniz gerekir. bandaj sarmaya başlarken bilekte başlayarak bilekte bitirmemiz gerektiğini unutmayın. Bandaj sararken en çok dikkat etmemiz gereken durum ise baş parmağımızı bir kaç tur sararak bileğimize sıkı bir şekilde sabitlemeliyiz aksi taktirde en çok zarar göreceğiniz uzvunuzu baş parmağınız sakatlayabilirsiniz.

Bandaj Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

  1. Bir sporcu her zaman kullanacağı teçhizatı iyi seçmelidir bunlardan biriside bandaj dır. kullanacağımız bandaj esnek olmalıdır eliniz yumruk haline geldiğinde elinizdeki kıvrımlara karşı elinizin şeklini alması lazım.
  2. Bandaj uzunluğumuz 3.5 metre yada 5 metre uzunluğunda olmalıdır. bileğimizi ve elimizi iyi bir şekilde sararak parmaklarımızın zarar görmesinden kaçınmalıyız.
    Not: Sizler için hazırladığımız bu tanıtım videosunda doğru bir şekilde boksörlerin nasıl bandaj sardığını göreceksiniz. Unutmayın ki bandaj sarımı istemeyeceğimiz sakatlıklardan bizleri koruyacağını aklımızdan çıkarmayalım…