BOKSTA VURUŞ TEKNİKLERİ

BOKSTA VURUŞ TEKNİKLERİ

1.Boksta Sol Direk Vuruşu Nedir Ve Nasıl Vurulur?
2.Boksta Sağ Direk Vuruşu Nedir Ve Nasıl Vurulur?
3.Boksta Kroşe Nedir Vuruşu Ve Nasıl Vurulur?
4.Boksta Aparkat Vuruşu  Nedir Ve Nasıl Vurulur?
boksta direk vuruşlar nasıl vurulur:
boksta kroşeler nasıl vurulur:
boksta aparkat vuruşlar nasıl vurulur:

BOKSTA SOL DİREK VURUŞU NEDİR VE NASIL VURULUR?

Boksta sol direk vuruşu bilindiği gibi gard pozisyonunda iken sağ arka ayaktan destek alınarak kuvvetin bir noktada buluşup rakibine karşı düz bir şekilde vuruş tekniğidir.Sol direk vuruşlarda çenemiz aşağı doğru bakarak rakibiniz karşısında hedef kapatıp uzak mesafelerde kullanacağımız vuruş tekniklerin dendir. Bu vuruş tekniğinde omuz kısmımız ile çenemizi kapatarak sert vuruşlara karşıda korunabiliriz.Yumruğumuz rakibe değeceği anda kapalı olmalıdır ve elimizin yumruk şeklinde bulunurken dört kemik dediğimiz noktası rakibe gelmelidir.Milli boks sporunda en iyiler arasına giren Rusya milli boksörleri sol direk vuruşlar için rakibe karşı kapıyı açma vuruşu sağ yumruğun ile de içeri giriş hamlesi olarak da tabir etmişlerdir.

BOKSTA SAĞ DİREK VURUŞU NEDİR VE NASIL VURULUR?

Bu vuruşu tekniği tamamen vücuttan destek alınarak yapılan sert atak tekniklerinden birisidir. Boksta sağ direk vuruşunda çene hizasından çıkan yumruğunuzu dirsekten kırmadan direk vuruş yaparken  çenenizde sağ omzunuza yaslayarak hedef kapatabiliyorsunuz. Sağ direği vururken sağ ayak parmak ucunda 45 derece vücutla beraber dönmelidir ve tüm vücut ağırlığı soldan destek alınarak sağ ayağa sağ kalçaya ve sağ tarafa verilmelidir. Sağ direk vuruşu boksörler için de nakavt vuruşu olarak da bilinir.

BOKSTA KROŞE VURUŞU NEDİR VE NASIL VURULUR?

Boksta kroşe vuruşu rakibinize karşı yakın mesafelerde karşılaştığınız durumlarda vurulacak vuruş tekniklerinden birisidir. Bu vuruş tekniğinde en önemli duruş pozisyonu ani atak yaparak kolunuzun 45 derece açı ile dönerek vurmasıdır. Kulak arkasından başlayıp daha çok vücudumuzda belimizi kullanarak çenenin yan kısımlarına ve kulak bölgelerine doğru vurulan etkili vuruş tekniklerin dendir.

BOKSTA APARKAT VURUŞU NEDİR VE NASIL VURULUR?

Boksta aparkat vuruşu aşağıdan yukarıya doğru vurulan, vuruş tekniklerinden birisidir. Sporcuların nakavt amaçlı kullandığı tekniklerden birisi olan bokta aparkat vuruşu karaciğere karşı etkili vurulduğu taktirde rakibinizin nakavt etmenizi sağlar. Boksta aparkat vuruşu belirttiğimiz gibi yakın mesafede kullanılan etkili tekniklerden birisidir. Vuruş teknikleri arasında sporcuların en çok zorlandığı bu teknik nakavt amaçlı kullanıldığı için bizce üstünde çok çalışılması gerektiği ve tekniğinin iyi bir şekilde kavranması gereken vuruşlardan birisidir.